Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w bibliotece szkolnej – 20 kwietnia 2022
26 kwietnia 202219 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, składając bukiet żółtych kwiatów; często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
My również włączyliśmy się w upamiętnienie tego wydarzenia i znak pamięci o powstaniu – żonkil, zawisł na naszej piersi.
NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic klas 1-3!
Specjalnie na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie napisał Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Strasznie strasznie”. To niezwykle poruszająca i pełna miłości historia relacji ojca i synka, dotykająca tematu wojny w sposób przystosowany do potrzeb i możliwości młodego czytelnika.
To z uczniami klasy drugiej wysłuchaliśmy opowiadania.
Dzieci podzieliły się wrażeniami z wysłuchanego opowiadania, opowiadając o tym, co je zaciekawiło, jakie emocje towarzyszyły im podczas słuchania, o momentach, w których czuli strach, smutek, radość, ulgę.
Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną inspirowaną treścią opowiadania.
Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał